Patarimai dengiant nano danga
Nors nano dangos nėra naujiena, tačiau vis dar atsiranda įvairių praktinių gudrybių, kurios pagerina nano dangos efektyvumą, ar pailgina vienkartinio dengimo ilgaamžiškumą. Per ilgą veiklos laikotarpį esame surinkę daugybę įvairių praktinių patarimų ar pastebėjimų, kurių dėka galite išgauti maksimalų poveikį iš įsigyto produkto.
Čia pateikiame visoms nano dangoms tinkamą, universalią atmintinę, kurią perskaitę galėsite pilnai išnaudoti įsigytus produktus:
- Paruošimas svarbiausia – visuomet atminkite – į nano dangas reikia žiūrėti kaip į dažus. Todėl paviršius turi būti paruoštas taip pat gerai, kaip prieš dažymą: kruopščiai ir švariai nuvalytas, sausas ir nuriebalintas. Silanų nano dalelės dengimo metu tvirtinasi prie paviršiaus molekuliniu lygmeniu, todėl nano dangos efektyvumas tiesiogiai priklauso, kiek paviršius bus švarus. Taip pat atminkite, jog didelė drėgmė aplinkoje, ir/ar itin žema temperatūra mažina silanų nano dalelių akyvumą – pasyvios nano dalelės neprikibs prie dengiamo paviršiaus. Taip prarasite tiek dangos efektyvumą, tiek ilgaamžiškumą. Dažniausiai, kaip juokauja mūsų klientai – sunkiausia ne padengti – o išvalyti ir paruošti paviršių dengimui.
- Nano valikliai yra paruošėjai – kadangi dauguma mūsų siūlomų impregnantų parduodami rinkiniais, juose rasite ne tik nano dangą, bet ir nano valiklį. Tačiau tai nėra įprastas, paviršiaus nuvalymui – o paruošimui skirtas preparatas. Pvz. nano dangos dušo kabinoms ir keramikai dėžutėje rasite valiklį, kuris yra abrazyviniai cerio oksido milteliai. Jie skirti naudoti jau paviršių nuvalius ir nuriebalinus. Jų tikslas – pašalinti nuo stiklo tai, ko nenuvalė įprasti valikliai ir pašalinti nuo stiklo smulkias, akiai nematomas (neorganines) apnašas, kurios trukdytų silanų nano dalelėmis prisitvirtinti ir suformuoti ilgalaikę dangą. Kituose produktuose siūlomas izopropanolio tirpalas – jis nuriebalina paviršių ir pasirūpina, kad šis pritrauktų nano daleles. Tačiau šiuos nano valiklius reikia naudoti tik tuomet, kai paviršius jau yra nuvalytas įprastomis valymo priemonėmis.
- Nano danga vandens pagrindu? Nuvalykite perteklių – Jei dengiate savo avalynę, rūbus, automobilio saloną ar apmušalus – užpurkškite nano dangą tolygiai ant viso paviršiaus ir įsitikinkite, jog šis tolygiai sudrėko. Jei liko sausų vietų – pakartokitinai užpurkškite. Praėjus 3-5 minutėms – jei matote nesusigėrusio impregnanto lašelių ar balučių – nuvalykite jas švaria sausa šluoste.
- Nano danga alkoholio pagrindu? Nepurkškite tiesiai ant paviršiaus – visiems klientams dažniausiai patariame dengimą atlikti purškiant nano dangą ant aplikatoriaus/šluostės – ir tuomet įtrinant dengiamą paviršių. Nes jei purkškite tiesiai ant paviršiaus, bus sunku kontroliuoti dengimo eigą, o esant didesnei temperatūrai – danga bemat nugaruos, todėl su tuo pačiu kiekiu padengsite kur kas mažesnį plotą, nei dengiant su drėgnu aplikatoriumi.
- Nelieskite paviršiaus dengimo metu – kaip ir dažomam paviršiui, taip ir dengiamam nano dangomis – jokiu būdu nelieskite paviršiaus rankomis: ant odos esančios druskos, actai ir riebalai neleis tinkamai nano dangai prisitvirtinti, todėl gali gerokai sumažinti tiek veiksmingumą, tiek ilgaamžiškumą. Dėl tos pačios priežasties paviršiaus dengimo metu negalima šlapinti.
- Inkubacinis periodas lemia dangos ilgaamžiškumą – tinkamai paruoštas paviršius atveria kelią maksimaliam dangos efektyvumui – bet per trumpas ar netinkamas inkubacinis periodas įtakoja tos dangos ilgaamžiškumą. Kitaip tariant – net jei tinkamai paruošite, teisingai padengsite paviršių, bet neužtikrinsite pakankamo laiko tarpo dangai susiformuoti – ji bus veiksminga tik labai trumpą laiko tarpą, arba nebus veiksminga išvis. Pagal techninius reikalavimus, silanų nano dalelių tinklas pradeda formuotis ir tvirtėti tik visiškai išdžiūvus paviršiui (vadinasi išgaravus po padengimo likusiai drėgmei), ir tvirtėja apie 2-6 valandas. Kadangi, ypač dengiant nano dangomis vandens pagrindu, sunku prognozuoti, kiek laiko audinys ar paviršius džius, todėl visuomet rekomenduojame po padengimo procedūros tiesiog palikti padengtą paviršių per naktį (10-12 valandų). Pvz. jei dengiate dušo kabiną – vakare visiems nusiprausus gerai išvėdinkite patalpą, kruopščiai nuvalykite, padenkite ir palikite per naktį – ir jau ryte, ruošiantis į darbą, dušo kabina bus galima naudotis. Dengiate batus? tiesiog vakare juos kruopščiai nuvalykite, tolygiai nupurkškite, įsitikinkite jog neliko sausų vietų, nušluostykite perteklių, ir palikite per naktį. Ryte galėsite juos autis.
- Nano dangos neretai tinka keletui paviršių – jei įsigijote nano dangą dušo kabinoms ir keramikai, tai kaip ir sako pats produkto pavadinimas, jį galima naudoti tiek dušo kabinos stiklui, tiek keramikinei kriauklei ar plytelėms. Taip pat šią nano dangą galite naudoti ir akmens masės paviršiams dengti (tik nenaudokite rinkinyje esančio valiklio, cerio oksido). Turite nano dangą teksktilei? Vadinasi ją galima naudoti ir apmušalams, avalynei, audiniams, galanterijai, odos dirbiniams ar skėčiams dengti. Svarbiausia pasirūpinti, kad paviršius būtų švarus, sausas, padengus nuvalytas dangos perteklius ir po padengimo nenaudojamas kol danga formuosis.
- Nano dangos „nedraugauja” su riebaluotais paviršiais – ne veltui vis primename ir sakome, kad prieš dengimą įsitikintumėte, jog paviršius yra sausas, švarus ir nuriebalintas – mūsų produkcijoje naudojami nano silanai negali prisitvirtinti prie riebaluoto ir nešvaraus paviršiaus. Todėl būtina įsitikinti, jog paviršius nepadengtas parafinu, vašku, riebalais, silikonais, aliejais, dervomis, šlakais ar kitomis riebalinės kilmės medžiagomis.
- Dangos neužpildo mikroįtrūkimų ar subraižymų – pati nano technologija nėra skirta paviršiaus restauracijai ar atnaujinimui. Taip pat nano dangomis padengti paviršiai nekeičia savo spalvos ar paviršiaus strūktūros, todėl pirkdami produktą įsitikinkite, jog paviršius, kurį norite dengti, jus tenkina, pvz.: automobilio lakas atrodo OK, įbrėžimų lyg ir nesimato, tiesiog norisi, kad jis mažiau purvintųsi. Tuomet galite drąsiai dengti. Tačiau jei lakas turi daug mikrosubraižymų ir „prašosi” poliravimo, tuomet rekomenduojame pirmiau paviršių nupoliruoti ar restauruoti, ir tuomet dengti nano danga. Kitas pavyzdys – jei jūsų pastato fasadas yra įtrūkęs – nano danga šio įtrūkimo neužtaisys ir problemos neišspręs.
- Jei dengiate anksčiau jau dengtą paviršių – įsitikinkite, jog šis visiškai švarus ir užpilkite ant jo šiek tiek vandens – jei vanduo nenubėga ,,kaip nuo žąsies”, vanduo nebesusitraukia iš plėvelės į lašelius ar itin greitai susigeria į medžiagą/paviršių, tuomet pakartotinis dengimas būtinas. Dengiant pakartotinai nano danga, viską reikia atlikti kaip ir pirmąjį kartą – kruopščiai nuvalyti, padengti ir palikti inkubaciniam periodui.
- Dengimas keletą kartų (sinergija) – jei dengiate stiklinį/keramikinį paviršių, rekomenduojame dengimą pakartoti keletą kartų, t.y. jei dengiate automobilio stiklą, galite pakartoti dengimą keletą kartų – tik nenaudokite rinkinyje esančio valiklio. Tai sustiprins nano dangos efektyvumą ir ilgaamžiškumą. Dengimą galima pakartoti pvz. po savaitės, kuomet nano danga visiškai susiformuoja.
Tačiau neverta kartoti dengimo su nano dangomis vandens pagrindu, kadangi porėti/įgeriantys paviršiai impregnuojant pirmąjį kartą pasisavina nano dalelių tiek, kiek reikia, ir impregnuojant pakartotinai tiesiog atstumtų impregnantą lygiai taip pat kaip ir nešvarumus ar vandenį.